Jerzy Więznowski, lekarz Site Admin
Dołączył: 04 Lis 2005 Posty: 529 Skąd: Jerzy Wiêznowski, SMS: 607 696 880
|
Temat postu: BRZUSZEK... |
|
|
Jerzy Więznowski
Lekarz seksuolog
www.seksuologia.org.pl
Witaj brzusiu...
(medycyna „anti-aging”?)
Do niedawna sformuÅ‚owanie „zdrowe starzenie” uważano za dziwne. Aktualnie wiek oddziela siÄ™ od konkretnych chorób. W gabinecie coraz częściej spotykam zadbanych panów po siedemdziesiÄ…tce oczekujÄ…cych farmakologicznego wsparcia ich aktywnego życia intymnego.
Jednocześnie więcej jest otyłych mężczyzn około czterdziestki, którzy sami mówią, że mają impotencję.
Należy wyraźnie podkreślić, że seksualność jest bardziej funkcją stanu zdrowia niż wieku, a stan zdrowia zależy w dużej części od nas, od trybu naszego życia.
Fakt uwarunkowania genetycznego wielu schorzeń nie zmienia faktu, że od człowieka zależy, co dalej się dzieje z już ujawnionymi chorobami.
Nie ma tygodnia, żeby pacjent mi nie tłumaczył, że pozwala na podwyższony poziom cholesterolu czy też wysokie ciśnienia krwi, bo to jest rodzinne. Tymczasem powinno to skłaniać do jeszcze bardziej energicznego działania. A rzekoma impotencja to raczej problemy z potencją, które należy leczyć!
Wyraźnie przekroczona norma LDL („niedobry cholesterol”) u osoby z obciążeniem rodzinnym oznacza, że dieta i ruch najprawdopodobniej nie wystarczÄ… i należy rozważyć stosowanie leków w sposób staÅ‚y. Pacjentowi trudno jest pogodzić siÄ™ z tym, że leki należy pobierać przez wiele lat, wedÅ‚ug dzisiejszej medycyny jest to zazwyczaj decyzja „na zawsze”. OczywiÅ›cie można odstawić lekarstwo w każdej chwili, ale wtedy organizm bÄ™dzie zalewany lipidowÄ… nadprodukcjÄ….
Mechanizm działanie tych leków, polega na częściowym blokowaniu syntezy i/lub trójglicerydów (tłuszczów). Nawet u młodych, szczupłych mężczyzn z problemami ze wzwodem często stwierdzamy istotne zaburzenia gospodarki lipidowej. Naczynia krwionośne męskich narządów płciowych mają bardzo mały przekrój i łatwo dochodzi w nich do blokowania przepływu krwi. Zmiany miażdżycowe pojawiają się tutaj szybciej, niż np. w naczyniach wieńcowych serca. Coraz częściej podkreśla się fakt, że zaburzenia wzwodu o około dwa lata wyprzedzają objawy ze strony serca.
Tak więc problemy ze wzwodem są czerwonym światłem dla seksu, ale także żółtym w internie...
£atwiej dyskutować o nowościach w lekach seksuologicznych, niż o zmianie swoich nawyków i przyzwyczajeń.
Temat otyłości i nadwagi jest frustrujący, bo obnaża słabość i niekonsekwencję w walce z obżarstwem, lenistwem, wygodnictwem. Mamy z tego powodu poczucie winy. Czy potrzebnie? Uważam, że nie. Przewlekające się poczucie winy jest stanem autodestrukcyjnym. Brak akceptacji własnego ciała jest też autodestrukcyjne.
Swoje ciaÅ‚o należy nie tylko tolerować, ale i akceptować, bo jest to ciaÅ‚o najbliższej i najważniejszej dla nas osoby. OczywiÅ›cie, akceptacja nie powinna wykluczyć prób poprawienia sylwetki na „wyższy poziom”. Mimo efektu „yo-yo” trzeba ciÄ…gle walczyć. Efekty zazwyczaj nie sÄ… współmierne do wÅ‚ożonych wysiÅ‚ków, to fakt. Ale „odpuszczenie” sobie, uważanie, że „jakiego mnie, Panie Boże, stworzyÅ‚eÅ›, takiego mnie masz”- jest klÄ™skÄ…. Trzeba siÄ™ starać, ale bez poczucia winy, a raczej z uÅ›miechem i dystansowym „przymrużeniem oka”.
Z genetyką nie wygramy, ale walczyć trzeba.
Warto wiedzieć, że tkanka tłuszczowa jest aktywna hormonalnie. Otyli mężczyźni mają więcej estrogenów, które są tzw. hormonami żeńskimi (nazwa historyczna). Otłuszczenie wątroby powoduje też zakłócenia metaboliczne i tzw. męskie hormony są zamieniane w tzw. hormony żeńskie. Podawanie z zewnątrz hormonów testosteronowych nie jest wtedy skuteczne, a nawet skutek bywa odwrotny do oczekiwanego. Hormonoterapia to trudne zagadnienie i niewielu jest fachowców w tej dziedzinie. Endokrynolog konsultujący naszych pacjentów ma bardzo dużo pracy.
Stosowanie hormonów pÅ‚ciowych na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ jest dużym bÅ‚Ä™dem. Można sobie zablokować przysadkÄ™ mózgowÄ…, co skutkuje zaprzestaniem produkcji wÅ‚asnych hormonów. Widzimy to czÄ™sto u chÅ‚opaków „koksujÄ…cych” w siÅ‚owniach.
Prawdopodobnie jednak hormony bÄ™dÄ… szerzej stosowane w seksuologii u mężczyzn w Å›rednim i starszym wieku. Ulega bowiem zmianie endokrynologiczne spojrzenie na ten problem. Wprowadzenie zasad „medycyny opartej na faktach” zmusza do rewizji wielu dotychczasowych kanonów, które okazujÄ… siÄ™ mitami lub zasadami przyjÄ™tymi bez wystarczajÄ…cej weryfikacji.
Aby skutecznie rozwiązać męski problem, to kolejność w medycynie seksualnej (tak jak w całej medycynie) jest taka:
1. Diagnostyka (także laboratoryjna, a więc cholesterol, tłuszcze, cukier, hormony i inne).
2. Modyfikacja stylu życia: aktywność ruchowa, zdrowa dieta, rzucenie palenia, walka z otyłością itd.
3. Leczenie: leki przeciwcholesterolowe, przeciwnadciśnieniowe, naczyniowe (prostaglandyny, leki doustne), środki hormonalne.
Potrzebna jest także psychoterapia.
Na zakoÅ„czenie należy podkreÅ›lić, że bez modyfikacji czynników ryzyka zaburzeÅ„ seksualnych (otyÅ‚ość, cukrzyca, nadciÅ›nienie, palenie, zaburzenia gospodarki lipidowej, zaburzenia hormonalne, depresje, nadużywanie alkoholu, maÅ‚a aktywność ruchowa) – stosowanie nawet najlepszych leków jest maÅ‚o skuteczne lub skuteczność jest tylko czasowa.
PodsumowujÄ…c: aktywność seksualna zależy głównie od stanu zdrowia, a nie od wieku. Zdrowym seksualnie można i należy być – do koÅ„ca życia.
Jerzy Więznowski
. _________________ Jerzy Wiêznowski
www.seksuologia.org.pl
Ostatnio zmieniony przez Jerzy Więznowski, lekarz dnia 30.12.2012 09:39:00, w całości zmieniany 2 razy |
|